American Panel Corporation, AP26BC-1T-Water-Cooled, Blast Chiller, Roll-In
Efficiently Preserve with Precision. Introducing the American Panel Corporation AP26BC-1T Blast Chiller, Roll-In. Designed for commercial restaurant use, this modular blast chiller is a game-changer in food preservation. With its remote refrigeration system, it can effortlessly accommodate a 26″ W x 36″ D x 73.5″ H trolley, making it perfect for high-volume kitchens. Boasting an impressive chill capacity of 260 lbs. from 160F to 38F in just 90 minutes, or 300 lbs. in 120 minutes, this chiller ensures rapid and efficient cooling, preserving the quality and freshness of your food. The 7″ LCD touch screen controller with Quick Start & A La Carte functionality allows for easy operation and programming. Constructed with insulated panels and a stainless steel interior and exterior, this blast chiller is not only durable but also easy to clean. Don’t compromise on food safety and quality’ ‘ choose the American Panel Corporation AP26BC-1T Blast Chiller, Roll-In.
- HURRiCHiLL Modular Blast Chiller
- Roll-In
- remote refrigeration
- accepts (1) 26″ W x 36″ D x 73.5″ H trolley
Additional information
| Area | 26" W x 36" D x 73.5" H |
|---|---|
| Capacity | (1) 26" W x 36" D x 73.5" H trolley, 260 lbs. from 160F to 38F chill capacity, 300 lbs. from 160F to 38F chill capacity |
| Compressor Style | remote refrigeration |
| Control Type | touch screen control |
| Depth | 36" |
| Design | modular, roll-in |
| Features | insulated, programmable |
| Height | 73.5" |
| Material | stainless steel |
| Product Type | blast chiller |
| Safety and Compliance | UL |
| Width | 26" |
| Vendor Name | American Panel Corporation |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 34472 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 73.5 cm |
| Item Depth | 36 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Blast Chiller, Roll-In |
| Specsheet | View Specsheet |



