901 Double Baking & Roasting Gas Deck Oven – Liquid Propane, 44000 total BTU, Standard features, Battleship construction with fully welded angle iron frame for durability providing years of cost-effective operation, Add-a-section design allows you to start with one oven and add sections as your business grows, No electricity required for gas ovens reducing operating costs, 22000 BTU/hour per section, One 12" high baking compartment per section, Large full-size door for easy access to the cooking chamber, Counterbalanced doors for ease of operation without operator fatigue or injury, Natural convection gentle airflow for delicate baking, Minimal repair cost with simple and reliable controls, Standard steel oven deck, Optional QHT Rokite deck 1-1/2" (38.1mm) thick pizza-type deck, Capacity per section, (6) 10" pie tins, (1) 18" x 24" bun pan, (12) 9.5" x 5" bread pans, (9) 9" x 7" roll pans, (8) Pullman pans, (2) 13" x 16.5" cup tins, (1) 12" x 20" x 2.5" hotel pan, (2) #200 pans.
Blodgett, 901 DOUBLE, Oven, Deck-Type, Gas
The Blodgett Deck Oven line has set industry wide standards for excellence in baking characteristics, performance and reliability. Simplicity of design and quality construction throughout assure years of trouble-free operation. Blodgett provides the strongest warranty in the business with a standard five-year door warranty! The compact 900 Series deck ovens are built with the same quality construction as their larger siblings with a space-saving 51″ x 30″ footprint. 901-DBL is a double stack oven with two 12” high baking compartments and includes 7” adjustable s/s legs, s/s draft diverter or direct vent, crown angle trim and double gas connector
- 901 Double Baking & Roasting Gas Deck Oven – Liquid Propane
- 44000 total BTU
- Standard features
- Battleship construction with fully welded angle iron frame for durability providing years of cost-effective operation
Additional information
| Area | 33"W x 22"D |
|---|---|
| BTU | 22000 BTU |
| Color | chrome |
| Features | adjustable legs |
| Handle | tubular steel handle |
| Height | 12" |
| Material | aluminized steel, iron, stainless steel, steel |
| Number of Sections | (2) 12" high sections |
| Power Type | gas |
| Product Type | deck oven |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, NSF |
| Temperature Control | mechanical thermostat |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 51 cm |
| Item Height | 12 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Item Weight | 920 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Oven, Deck-Type, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



