CMA Dishmachines, SL-26, Dishtable, Soiled
Cook with confidence using the CMA Dishmachines SL-26 Dishtable. This top-of-the-line soiled dishtable is designed to meet the rigorous demands of a commercial restaurant. With its straight design and dimensions of 26″W x 29″D x 42-3/4″H, it provides ample space for efficient operation. The 16/304 stainless steel top and 8″H backsplash ensure durability and easy cleaning, while the raised rolled edges on the front and side prevent spills and messes. The dishtable also features a 20″ x 20″ x 5″ deep pre-rinse sink with an 8″ OC splash mount faucet holes for added convenience. The stainless steel legs and adjustable side bracing provide stability and support. NSF certified, this dishtable is a reliable and essential addition to any commercial kitchen. Trust CMA Dishmachines, a reputable vendor in the industry, and invest in the SL-26 Dishtable for your restaurant’s success.
- SL-26 Soiled Dishtable
- straight design
- 26″W x 29″D x 42-3/4″H
- left-to-right operation
Additional information
| Area | 20" x 20" x 5", 26"W x 29"D x 42-3/4"H |
|---|---|
| Backsplash | 8"H backsplash |
| Depth | 29", 5" |
| Design | backsplash, left-to-right, straight design |
| Features | Sink, with sink |
| Height | 42-3/4", 8" |
| Legs | |
| Material | stainless steel |
| Product Type | soiled dishtable |
| Safety and Compliance | NSF |
| Width | 26" |
| Vendor Name | CMA Dishmachines |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 928413904 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 42.75 cm |
| Item Depth | 29 cm |
| Item Weight | 50 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Dishtable, Soiled |
| Specsheet | View Specsheet |



