Curated for maximum efficiency,speed units are designed by bartenders,for bartenders. These stations increase cocktail output by providing more access to ingredients and equipment right in front of each bartender.,10"W x 12"H x 7"D sink bowl,Two high-performance speed rinsers (16-144),Perforated stainless cutout,1/4 turn ceramic cartridge faucet,1-1/2" center drain (23-122),Includes (2) in-line pressure regulators for speed rinsers (16-165),Includes cabinet for storage,Unless specified,cabinet base units will come standard with a left-hinge door
Krowne Metal, KR24-MD12-C, Mixology Station
Kitchen innovation at its best, the Krowne Metal KR24-MD12-C Mixology Station is a must-have for any commercial restaurant. This Royal Series 12″ Mixology Sink with Cabinet Base is designed to streamline your bar operations and enhance efficiency. With its compact size of 12″W x 24″D, this underbar cabinet is perfect for tight spaces. The cabinet features a dump sink and dual speed rinsers, allowing bartenders to quickly clean and rinse glassware and utensils. This mixology station is a game-changer for busy bars, providing a dedicated space for bartenders to prepare drinks and clean up without interrupting the flow of service. Invest in the Krowne Metal KR24-MD12-C Mixology Station and take your bar to the next level.
- Curated for maximum efficiency
- speed units are designed by bartenders
- for bartenders. These stations increase cocktail output by providing more access to ingredients and equipment right in front of each bartender.
- 10″W x 12″H x 7″D sink bowl
SKU: CS-561719
Categories: Beverage & Bar, Equipment & Supplies, Krowne Metal, Krowne Metal - Under Bar Equipment, Under Bar Equipment, Vendors
Additional information
| Area | 12"W x 24"D |
|---|---|
| Depth | 24" |
| Features | with sink |
| Material | ceramic, stainless |
| Product Type | mixology station |
| Width | 12" |
| Vendor Name | Krowne Metal |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 7470 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Item Weight | 73 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Mixology Station |
| Specsheet | View Specsheet |



