Siloconflex Mold,nougat,(1) mold,(20) 0.78"H x 1.95" dia. sections,7" x 11-3/4" OA,high-conductivity alimentary pure silicone,non-toxic,non-stick
Louis Tellier, SF060, Baking Sheet, Pastry Mold, Flexible
Enhance Your Restaurant’s Productivity with the Louis Tellier SF060 Baking Sheet and Pastry Mold. This high-quality, flexible mold is designed to meet the demands of a commercial restaurant setting. Made with high-conductivity alimentary pure silicone, it ensures even heat distribution for perfectly baked pastries every time. The non-toxic and non-stick properties make it easy to release your creations without any hassle. With (20) 0.78″H x 1.95″ dia. sections, this mold allows you to create multiple pastries at once, saving you time and increasing efficiency in the kitchen. The 7″ x 11-3/4″ overall dimensions provide ample space for large batches.
- Siloconflex Mold
- nougat
- (1) mold
- (20) 0.78″H x 1.95″ dia. sections
Additional information
| Area | 0.78"H x 1.95" dia, 7" x 11-3/4" |
|---|---|
| Diameter | 1.95" dia |
| Features | non-stick |
| Height | 0.78" |
| Material | silicone |
| Product Type | baking mold |
| Safety and Compliance | toxic free |
| Vendor Name | Louis Tellier |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 0 cm |
| Item Height | 0.78 cm |
| Item Depth | 0 cm |
| Item Weight | 0.5 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Baking Sheet, Pastry Mold, Flexible |



