Star-Max 502FF Electric Hot Plate – Two Elements – 208/240V, 1PH, sealed cast iron French tops for fast and even heating, independent temperature control for each burner, double-wall construction and solid top minimize heat loss, compact design fits tight spaces, heavy-duty metal knobs
Star, 502FF, Hotplate, Countertop, Electric
Star-Max® electric hot plates are designed to be a reliable, versatile, and maintenance-free solution for almost any menu item. The 502FF model features two 8.5″ diameter cast iron french tops and utilizes 208/240 electric power.
- Star-Max 502FF Electric Hot Plate – Two Elements – 208/240V
- 1PH
- sealed cast iron French tops for fast and even heating
- independent temperature control for each burner
Additional information
| Design | countertop |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs, Made in USA |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 2 burners |
| Power Type | electric |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Height | 11.68 cm |
| Item Depth | 28 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |



