Star-Max 602HF Gas Hot Plate – Two Burners Front-to-Back – Natural Gas, 50,000 Total BTUs, 25,000 BTU cast iron burners deliver even heat, stainless steel front panel, heavy-duty cast iron grates and metal knobs, standing pilot for easy ignition, manual control valve with 1/4 turn adjustment, cool-touch stainless steel bull nose for comfort, ships ready for natural gas with LP kit included, removable crumb tray, 4" adjustable legs
Star, 602HF, Hotplate, Countertop, Gas
Star-Max® natural gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Star-Max hot plates will out perform the competition. The 602HF natural gas hotplate features two side-by-side burners with 25,000 BTUs per burner, and an on-off manual control valve and a standing pilot for each burner.
- Star-Max 602HF Gas Hot Plate – Two Burners Front-to-Back – Natural Gas
- 50000 Total BTUs
- 25000 BTU cast iron burners deliver even heat
- stainless steel front panel
Additional information
| BTU | 50000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs |
| Material | aluminized steel, cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 2 cast iron burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Width | 12.19 |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12.19 cm |
| Item Height | 11.94 cm |
| Item Depth | 28.88 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |


