Star-Max 602HWF Gas Hot Plate – Two Burners Side-by-Side – Natural Gas, 50,000 Total BTUs, dual 25,000 BTU burners ensure heat consistency, stainless steel front panel, cast iron grates, standing pilot for quick ignition, 1/4 turn on/off valve for temperature control, cool-touch bull nose for safety, ships natural gas ready with LP kit, removable crumb tray, heavy-duty 4" legs
Star, 8I-602HWF, Hotplate, Countertop, Gas
Star-Max® natural gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Star-Max hot plates will out perform the competition. The 602HWF natural gas hotplate features two Front-to-back burners with 25,000 BTUs per burner, and an on-off manual control valve and a standing pilot for each burner.
- Star-Max 602HWF Gas Hot Plate – Two Burners Side-by-Side – Natural Gas
- 50000 Total BTUs
- dual 25000 BTU burners ensure heat consistency
- stainless steel front panel
Additional information
| BTU | 50000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs |
| Material | aluminized steel, cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 2 cast iron burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24.19 cm |
| Item Height | 11.94 cm |
| Item Depth | 17 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



