Star-Max 604HF Gas Hot Plate – Four Burners – Natural Gas, 100,000 Total BTUs, 25,000 BTU cast iron burners for efficient heating, stainless steel front, cast iron grates, standing pilot ignition, manual control valve, cool-touch bull nose for operator comfort, includes LP conversion kit, removable crumb tray, 4" adjustable legs
Star, 604HF, Hotplate, Countertop, Gas
Star-Max® natural gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Star-Max hot plates will out perform the competition. The 604HF natural gas hotplate features four burners with 25,000 BTUs per burner, and an on-off manual control valve and a standing pilot for each burner.
- Star-Max 604HF Gas Hot Plate – Four Burners – Natural Gas
- 100000 Total BTUs
- 25000 BTU cast iron burners for efficient heating
- stainless steel front
Additional information
| BTU | 100000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs |
| Material | aluminized steel, cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 4 cast iron burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24.19 cm |
| Item Height | 11.94 cm |
| Item Depth | 28.88 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



