Ultra-Max 806HA Gas Hot Plate – Six Burners – Natural Gas, 180,000 Total BTUs, 30,000 BTU per burner (26,000 BTU on LP), lift-off cast iron burners, standing pilot per burner, heavy-duty non-tilt grates, durable knobs with gas regulators, cool-touch bull nose front for safety and comfort
Star, 806HA, Hotplate, Countertop, Gas
Ultra-Max® natural gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Ultra-Max hot plates will out perform the competition. The 806HA natural gas hotplate features six burners with 30,000 BTUs per burner, and a standing pilot for each burner.
- Ultra-Max 806HA Gas Hot Plate – Six Burners – Natural Gas
- 180000 Total BTUs
- 30000 BTU per burner (26000 BTU on LP)
- lift-off cast iron burners
Additional information
| BTU | |
|---|---|
| Color | chrome |
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable, adjustable legs, Made in USA |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 14.88 cm |
| Item Depth | 30.63 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



