Structural Concepts, NR6051RRSSV, Display Case, Refrigerated/Non-Refrig
Simplify processes with the Structural Concepts NR6051RRSSV Display Case. With a sleek black exterior and interior, it adds a touch of sophistication to any establishment. The fixed vertical glass and upper rear clear glass sliding doors provide easy access and visibility to the displayed items. The LED top light illuminates the products, making them more enticing to customers. The EnergyWise self-contained refrigeration system ensures efficient cooling while the blue fin coated coil and condensate pan enhance durability and prevent leaks. Certified by cETLus and ETL-Sanitation, this display case meets the highest industry standards. Whether you’re showcasing desserts, beverages, or grab-and-go items, the Structural Concepts NR6051RRSSV Display Case is the perfect solution for your commercial restaurant needs.
- Reveal Combination Convertible Service Above Refrigerated Self-Service Case
- freestanding
- 59-3/4″W
- 50-3/4″H
Additional information
| Color | black, blue, clear |
|---|---|
| Compressor Style | self contained |
| Design | free-standing |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 50-3/4" |
| Material | glass |
| Product Type | display case |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Width | 59-3/4" |
| Vendor Name | Structural Concepts |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 49441 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 59.75 cm |
| Item Height | 50.75 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated/Non-Refrig |
| Specsheet | View Specsheet |



