3A20AT09 Built-In Single Drawer Warmer – 16" x 16" x 5" Pan – 120V, 1PH, One drawer that holds a 16" x 16" pan that is 5" deep, adjustable thermostat from 100°F to 200°F with OFF position, utilizes 120 volt power, positive-action spring-loaded drawer latch and rugged third member drawer rail, individual drawer moist/crisp control, single thermostat with safety zone green, fully insulated on all six sides, 20 bearings per drawer, may be installed in wood fixtures, integrated trim
Toastmaster, 7C-3A20AT09, Warming Drawer, Built-In
The Toastmaster 3A20AT09 built-in warming drawer has a single drawer and is designed to hold cooked foods at a safe, thermometer verified serving temperature with proper moisture content. Holding temperature and moisture content can be set for the type of food being held. This model holds a 16″ x 16″ x 5″ steam pan and utilizes 120 volt power.
- 3A20AT09 Built-In Single Drawer Warmer – 16″ x 16″ x 5″ Pan – 120V
- 1PH
- One drawer that holds a 16″ x 16″ pan that is 5″ deep
- adjustable thermostat from 100°F to 200°F with OFF position
Additional information
| Area | 16" x 16" x 5" |
|---|---|
| Capacity | (1) 16" x 16" x 5" pan, 1 pan |
| Design | built in |
| Features | insulated, Made in USA |
| Material | stainless steel |
| Number of Drawers | 1 drawer |
| Product Type | warming drawer |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | adjustable thermostat |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 23.06 cm |
| Item Height | 12.13 cm |
| Item Depth | 23 cm |
| Item Weight | 82 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Warming Drawer, Built-In |
| Specsheet | View Specsheet |



