3B84DT09 Freestanding Dual Drawer Warmer – 20" x 12" x 5" Pan – Dual Thermostats – 120V, 1PH, Two drawers that hold a 20" x 12" pan that is 5" deep, countertop freestanding with 4" legs, two adjustable thermostats from 100°F to 200°F with OFF position, utilizes 120 volt power, positive-action spring-loaded drawer latch, rugged third-member drawer rail, individual drawer moist/crisp control, single thermostat with safety zone green, fully insulated on all six sides, 20 bearings per drawer
Toastmaster, 7C-3B84DT09, Warming Drawer, Free Standing
The Toastmaster 3B84DT09 freestanding warming drawer has two drawers and is designed to hold cooked foods at a safe, thermometer verified serving temperature with proper moisture content. Holding temperature and moisture content can be set for the type of food being held. This model holds a 20″ x 12″ x 5″ steam pan and utilizes 120 volt power and has dual thermostats.
- 3B84DT09 Freestanding Dual Drawer Warmer – 20″ x 12″ x 5″ Pan – Dual Thermostats – 120V
- 1PH
- Two drawers that hold a 20″ x 12″ pan that is 5″ deep
- countertop freestanding with 4″ legs
Additional information
| Area | 12" x 20" x 5" |
|---|---|
| Capacity | 2 pans |
| Features | insulated, Made in USA |
| Material | stainless steel |
| Number of Drawers | 2 drawers |
| Product Type | warming drawer |
| Safety and Compliance | cETLus, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | adjustable thermostat |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 23.19 cm |
| Item Height | 25.56 cm |
| Item Depth | 19.53 cm |
| Item Weight | 140 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Warming Drawer, Free Standing |
| Specsheet | View Specsheet |



