TMHP6 Gas Hot Plate – Six Burners – Natural Gas, 132000 Total BTUs, Six 22000 BTU cast iron burners provide maximum heat distribution and control, Stainless steel front panel, Heavy-duty cast iron grates, Standing pilot for each burner, Manual on/off control valve with 1/4 turn for simple temperature control, Cool-to-the-touch stainless steel bull-nose front, Ships Natural Gas ready with LP conversion kit included, Removable crumb tray, Heavy-duty 4" adjustable legs
Toastmaster, 7I-TMHP6_NG, Hotplate, Countertop, Gas
Toastmaster gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Toastmaster hot plates will out perform the competition. The TMHP6 gas hotplate features six burners with 22,000 BTUs per burner, a standing pilot for each burner, and ships Natural Gas ready with LP conversion kit included.
- TMHP6 Gas Hot Plate – Six Burners – Natural Gas
- 132000 Total BTUs
- Six 22000 BTU cast iron burners provide maximum heat distribution and control
- Stainless steel front panel
Additional information
| BTU | 132000 BTU, 22000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual control |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs, Made in USA |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36.19 cm |
| Item Height | 11.94 cm |
| Item Depth | 28.88 cm |
| Item Weight | 176 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



