TMHPF Electric Hot Plate – Two Burners – 208/240V 1PH, Two sealed French tops for fast even heating, Utilizes 208–240V electric power, Independent temperature control for each burner, Enclosed bottom and solid top reduce heat loss and provide a more comfortable work zone, Compact design to fit almost any operation
Toastmaster, 7I-TMHPF, Hotplate, Countertop, Electric
Toastmaster electric hot plate is designed to be a reliable, versatile, and maintenance-free solution for almost any menu item. The TMHPF model features two 8.5″ diameter solid french tops and utilizes 208-240 electric power.
- TMHPF Electric Hot Plate – Two Burners – 208/240V 1PH
- Two sealed French tops for fast even heating
- Utilizes 208–240V electric power
- Independent temperature control for each burner
Additional information
| Design | countertop |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable legs, Made in USA |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 2 burners |
| Power Type | electric |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | CSA, NSF, UL |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 663118873418 |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12.19 cm |
| Item Height | 11.94 cm |
| Item Depth | 28.88 cm |
| Item Weight | 35 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |



