C-72RS Dante Series Standard Profile Countertop Gas Charbroiler with Stainless Steel Radiants, Natural Gas, 240000 Total BTUs, 15000 BTU burners, natural gas, steel floating rod grates (standard) or cast-iron or meat grates, continuously lit crossover pilot tube, double-walled fully insulated construction, stainless steel exterior interior and combustion chamber, stainless steel radiants, 3.25" deep stainless steel slide-out grease drawer/water pan with 2.25" adjustable broiler, 1" NPT rear gas connection, one-year limited warranty
Bakers Pride, 4M-M6SA6RN, Charbroiler, Gas, Countertop
The Bakers Pride C-R Dante Series Countertop Gas Charbroiler features two independently controlled burners that provide precise heat management. Its stainless-steel construction ensures long-lasting durability. Equipped with many options to suit your needs, such as a natural woodsmoke essence box or Glo-Stones for enhanced flavors, delivering consistent, even heat across the cooking surface.
- C-72RS Dante Series Standard Profile Countertop Gas Charbroiler with Stainless Steel Radiants
- Natural Gas
- 240000 Total BTUs
- 15000 BTU burners
Additional information
| Area | 69"W x 24"D |
|---|---|
| BTU | 306000 BTU |
| Depth | 24" |
| Design | countertop |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Burners | 16 burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | charbroiler |
| Safety and Compliance | CSA flame, CSA star, NSF |
| Size | |
| Width | 69", 72" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 887331000000 |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 72 cm |
| Item Height | 17 cm |
| Item Depth | 35.5 cm |
| Item Weight | 950 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Charbroiler, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



