DFG-200-ES Double Premium ENERGY STAR Qualified Gas Convection Oven – Natural Gas, 100,000 total BTU. Its features are identical to the LP version, with stainless steel construction, dual pane glass windows, ergonomic handle, triple-mounted pressure lock door, slide-out control panel, mineral fiber insulation, oleophobic liner, aluminized steel combustion chamber, dual inlet blower wheel, and five chrome racks with eleven positions. Operation offers Dual Flow Gas heating, electronic spark ignition, removable burners, pressure regulator, manual gas cut-off, air mixers, solid-state thermostat 200°F to 500°F, two-speed fan, 1/2 horsepower blower with overload protection, control area cooling fan, and interior lights. It includes Artisan Touchscreen Control, adjustable legs, venting choice, and warranty coverage.
Blodgett, DFG-200-ES DBL, Convection Oven, Gas
The gold standard of convection ovens! Blodgett Premium series convection ovens have the lowest cost of ownership of ANY commercial convection oven. Blodgett ovens are built with exceptional materials and craftsmanship, high energy efficiency and offer stellar service/repair records. That’s why Blodgett ovens are the industry benchmark for quality and reliability, providing decades of rigorous use in any commercial kitchen. Don’t be surprised if your Blodgett convection oven lasts more than thirty years! DFG-200-ESDBL is a double stack oven and includes 6” s/s legs, flue connector & stacking brackets
- DFG-200-ES Double Premium ENERGY STAR Qualified Gas Convection Oven – Natural Gas
- 100000 total BTU. Its features are identical to the LP version
- with stainless steel construction
- dual pane glass windows
Additional information
| BTU | 50000 BTU |
|---|---|
| Capacity | (5) 18" x 26" pans |
| Control Type | digital controls |
| Legs | stainless steel legs |
| Material | glass, stainless steel |
| Number of Decks | double deck |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | energy star, NSF |
| Speeds | two speed |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 70.63 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 1270 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



