DFG-50 Additional Section Premium Half Size Gas Convection Oven – Liquid Propane, 27500 total BTU, Construction, Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true, Blodgett convection ovens maintain their structural integrity even after decades of use, Double porcelainized interior surface prevents hidden rust and extends oven life, Dual-pane thermal glass window encased in stainless steel door frame, Single chrome-plated door handle, Tilt-down modular front control panel for easy servicing, Operation, 27000 BTU/hour, Dual Flow Gas system combines direct and indirect heat, Standard SSI-M solid-state manual with separate dials to control thermostat and timer, Optional SSD solid-state digital control with LED display, Cook & Hold and Pulse Plus, Optional SimpleTouch touchscreen control with ability to store and group recipes, Includes rack timing, Cook & Hold, Fan Delay, Fan Pulse, and HACCP storage capability, Capacity (with 3.25" pan spacing), (5) half-size sheet pans front to back, (5) 12" x 20" x 2.5" steam table pans.
Blodgett, DFG-50 ADDL, Convection Oven, Gas
The gold standard of convection ovens! Blodgett Premium series convection ovens have the lowest cost of ownership of ANY commercial convection oven. Blodgett ovens are built with exceptional materials and craftsmanship, high energy efficiency and offer stellar service/repair records. That’s why Blodgett ovens are the industry benchmark for quality and reliability, providing decades of rigorous use in any commercial kitchen. Don’t be surprised if your Blodgett convection oven lasts more than thirty years! DFG-50-ADDL is an additional section to be ordered for stacking with an existing DFG-50 and includes 1 oven, 7″ stainless steel stand, draft diverter or direct vent & stacking brackets
- DFG-50 Additional Section Premium Half Size Gas Convection Oven – Liquid Propane
- 27500 total BTU
- Construction
- Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true
Additional information
| BTU | 27500 BTU |
|---|---|
| Capacity | (5) 12" x 20" x 2.5" steam table pans, (5) 13" x 18" pans, (5) half-size sheet pans |
| Control Type | manual control, solid state |
| Door Type | single door |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Material | glass, stainless steel |
| Number of Decks | single deck |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | CE, ETL, NSF |
| Size | half size |
| Speeds | 1-speed |
| Timer Included | timer |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30.25 cm |
| Item Height | 30.13 cm |
| Item Depth | 29.88 cm |
| Item Weight | 315 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |


