Zephaire-100-G-ES Base Section (oven only) ENERGY STAR Qualified Gas Convection Oven – Liquid Propane, 45000 total BTU, Construction, Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and rigid, Blodgett convection ovens maintain their durability even after decades of use, Double porcelainized interior surface prevents rust and extends oven life, Triple-mounted doors ensure consistent alignment and tight sealing to prevent heat loss, Cavity lights and glass doors allow product monitoring, Operation, 45000 BTU per hour, 54% energy efficiency rating, ENERGY STAR qualified, Two-speed fan motor, Standard SSI-M solid-state infinite control with thermostat and timer dials, Optional SSD solid-state digital control with LED display, Cook & Hold and Pulse Plus, Capacity, 3.25" pan spacing, (5) full-size sheet pans left to right, (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans.
Blodgett, ZEPH-100-G-ES BASE, Convection Oven, Gas
The Blodgett Zephaire Series convection ovens include all of the signature features that make Blodgett convection ovens reliable for years. The simple to use controls make Zephaire great for institutional kitchens. ZEPHAIRE-100-G -ESBASE is a base section (oven only) intended to replace an existing ZEPHAIRE-100-G-ES
- Zephaire-100-G-ES Base Section (oven only) ENERGY STAR Qualified Gas Convection Oven – Liquid Propane
- 45000 total BTU
- Construction
- Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and rigid
Additional information
| BTU | 45000 BTU |
|---|---|
| Capacity | (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans, (5) 18" x 26" pans, (5) full-size sheet pans |
| Control Type | infinite controls |
| Depth | standard depth |
| Door Type | glass doors |
| Material | stainless steel |
| Number of Decks | single deck |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | cETLus, energy star, NSF |
| Speeds | two speed |
| Timer Included | timer |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 32.06 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 473 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



