Zephaire-200G Additional Section Gas Convection Oven – Liquid Propane, 60000 total BTU, Construction, Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true, Blodgett convection ovens maintain durability and performance even after decades of rigorous use, Double porcelainized interior surface resists rust and extends oven life, Triple-mounted doors in the full angle iron frame maintain tight seals and alignment, preventing heat loss, Cavity lights and glass doors allow visibility of products during cooking, Operation, 60000 BTU per hour, Two-speed fan motor, Standard SSI-M solid-state infinite control with separate thermostat and timer dials, Optional SSD solid-state digital control with LED display, Cook & Hold and Pulse Plus, Capacity, 3.25" pan spacing, (5) full-size sheet pans left to right and front to back, (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans.
Blodgett, ZEPH-200-G ADDL, Convection Oven, Gas
The Blodgett Zephaire Series convection ovens include all of the signature features that make Blodgett convection ovens reliable for years. The simple to use controls make Zephaire great for institutional kitchens. ZEPHAIRE-200-G -ADDL is an additional section to be ordered for stacking with an existing ZEPHAIRE-200-G and includes 1 oven, 6” s/s legs, flue connector & stacking brackets
- Zephaire-200G Additional Section Gas Convection Oven – Liquid Propane
- 60000 total BTU
- Construction
- Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true
Additional information
| BTU | 60000 BTU |
|---|---|
| Capacity | (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans, (5) 18" x 26" pans, (5) full-size sheet pans |
| Control Type | infinite controls |
| Door Type | glass door |
| Legs | stainless steel legs |
| Material | stainless steel |
| Number of Decks | single deck |
| Power Type | gas |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | CE, ETL, NSF |
| Speeds | two speed |
| Timer Included | timer |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 32 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 574 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



