Jackson WWS, DELTA HT-E-SEER-S, Glasswasher
Maximize effectiveness with modern solutions using the Jackson WWS, DELTA HT-E-SEER-S Glasswasher. This high-temperature sanitizing door-type glasswasher is designed specifically for commercial restaurant use. With its built-in booster and Sani-Sure final rise system, you can ensure that your glassware is thoroughly sanitized and ready for use. The steam elimination and energy recovery system not only saves energy but also helps maintain a comfortable working environment. This glasswasher can handle approximately 20 racks or 720 glasses per hour, making it perfect for high-volume establishments. The digital LED control panel, universal timer, and auto-fill feature provide convenience and ease of use. The stainless steel construction ensures durability and longevity, while the cETLus, ETL-Sanitation, and ENERGY STAR certifications guarantee its quality and efficiency. Upgrade your restaurant’s dishwashing capabilities with the Jackson WWS DELTA HT-E-SEER-S Glasswasher.
- Delta Underbar Dish/Glasswasher
- door type
- 24-1/4″W x 26-7/8″D x 36-1/4″H
- high temperature sanitizing
Additional information
| Area | 24-1/4"W x 26-7/8"D x 36-1/4"H |
|---|---|
| Depth | 26-7/8" |
| Design | door type, underbar |
| Height | 36-1/4" |
| Material | stainless steel |
| Output | 720 glasses/hour |
| Product Type | glass washer |
| Safety and Compliance | cETLus, energy, energy star, ETL-Sanitation |
| Temperature Control | high temperature |
| Width | 24-1/4" |
| Vendor Name | Jackson WWS |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 40734 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24.25 cm |
| Item Height | 36.25 cm |
| Item Depth | 26.88 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Glasswasher |
| Specsheet | View Specsheet |



