PCC14 Crisp 'N Hold Food Station, Crisp 'N Hold™ Crispy Food Station, countertop, 2 sections, capacity 837 cu. in., circulated air heating, removable product tray, grease filter, stainless steel construction, UL, NSF, CE
Pitco Frialator, PCC14, French Fry Warmer
Countertop unit to hold finished products and maintain heat and texture. Removable stainless steel food grate. Pull out pan for easy cleaning.
- PCC14 Crisp ‘N Hold Food Station
- Crisp ‘N Hold™ Crispy Food Station
- countertop
- 2 sections
Additional information
| Design | countertop |
|---|---|
| Material | stainless steel |
| Number of Sections | 2 section |
| Product Type | french fry warmer |
| Safety and Compliance | NSF, UL |
| Vendor Name | Pitco Frialator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 3275 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 14.25 cm |
| Item Height | 17.75 cm |
| Item Depth | 29 cm |
| Item Weight | 60 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | French Fry Warmer |
| Specsheet | View Specsheet |



