Ultra-Max 802HA Gas Hot Plate – Two Burners – Natural Gas, 60,000 Total BTUs, 30,000 BTU per burner (26,000 BTU on LP), cast iron burners with lift-off heads and anti-clog design, standing pilot per burner, heavy-duty cast iron grates with non-tilt design, metal knobs with quarter-turn operation, integrated gas regulators, cool-touch bull nose for protection and comfort
Star, 802HA, Hotplate, Countertop, Gas
Ultra-Max® natural gas hot plates are designed for years of maintenance free operation and reliable cooking performance. Whatever the menu item, Ultra-Max hot plates will out perform the competition. The 802HA natural gas hotplate features two front-to-back burners with 30,000 BTUs per burner, and a standing pilot for each burner.
- Ultra-Max 802HA Gas Hot Plate – Two Burners – Natural Gas
- 60000 Total BTUs
- 30000 BTU per burner (26000 BTU on LP)
- cast iron burners with lift-off heads and anti-clog design
Additional information
| BTU | 60000 BTU |
|---|---|
| Color | chrome |
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | adjustable, adjustable legs, Made in USA |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | hotplate |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Width | 12" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Height | 14.88 cm |
| Item Depth | 30.63 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hotplate, Countertop, Gas |
| Specsheet | View Specsheet |



