TMGM48 Gas Griddle – 48" Wide – Manual Controls – Propane, 80000 Total BTUs, Ultra smooth 3/4" thick polished steel plate, Manual griddle designed with 1/4 turn manual control and standing pilot, High performance 20000 BTU aluminized steel "U" shape burner every 12", Spatula-wide 3-1/4" front grease trough and grease chute, Stainless steel front panel, bull nose and grease drawer, 3/4" rear gas connection and universal pressure regulator supplied, Field convertible to LP with orifices included, 4" nickel plated steel legs
Toastmaster, 7G-TMGM48_LP, Griddle, Gas, Countertop
Toastmaster manual countertop gas griddles are the most economical and flexible griddles in the food service industry. They offer unsurpassed performance, combining a proven control system with Toastmaster quality and durability. Ships in Natural gas Field convertible to LP with orifices included. 48” wide
- TMGM48 Gas Griddle – 48″ Wide – Manual Controls – Propane
- 80000 Total BTUs
- Ultra smooth 3/4″ thick polished steel plate
- Manual griddle designed with 1/4 turn manual control and standing pilot
Additional information
| Area | 48" W x 21" D |
|---|---|
| BTU | 80000 BTU |
| Control Type | manual controls |
| Depth | 21" |
| Design | countertop |
| Features | Made in USA |
| Material | nickel plated steel, stainless steel, steel |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 15.5 cm |
| Item Depth | 27.81 cm |
| Item Weight | 295 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



