TMGT48 48" Wide Gas Griddle – Thermostatic Controls – Natural Gas, 80000 Total BTUs, Ultra smooth 3/4" thick polished steel plate, Standing pilot, Thermostat griddle that adjusts from 150°–450°F, High performance 20000 BTU aluminized steel "U" shape burner every 12", Spatula-wide 3-1/4" front grease trough and grease chute, Stainless steel front panel, bull nose and grease drawer. 3/4, rear gas connection and universal pressure regulator supplied, Field convertible to LP with orifices included
Toastmaster, 7G-TMGT48_NG, Griddle, Gas, Countertop
The Toastmaster TMGT Series Gas Griddle features a 3/4″ polished steel plate that provides ultra-smooth, even heating across its wide cooking surface in various sizes. Equipped with a precise thermostat adjustable from 150°F to 450°F, it ensures consistent cooking temperatures. Its stainless-steel front enhances durability, while the efficient grease management system simplifies cleaning and maintenance.
- TMGT48 48″ Wide Gas Griddle – Thermostatic Controls – Natural Gas
- 80000 Total BTUs
- Ultra smooth 3/4″ thick polished steel plate
- Standing pilot
Additional information
| Area | 48" W x 21" D |
|---|---|
| BTU | 80000 BTU |
| Depth | 21" |
| Design | countertop |
| Features | Made in USA |
| Material | nickel plated steel, stainless steel, steel |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Temperature Control | thermostatic controls |
| Thickness | 3/4" |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 15.53 cm |
| Item Depth | 27.81 cm |
| Item Weight | 495 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



