TMLC48 Lava Rock Gas Charbroiler – 48" Wide – Natural Gas, 120000 Total BTUs, Cast iron grates adjustable independently in 6" sections flat or inclined, 20000 BTUs per 6" of width with separate controls for each section, Lava rock captures drippings and enhances flavor, 5" tapered splash guard, Large-capacity water pan, Cast iron burners, Cool-to-the-touch stainless steel bullnose, Heavy-duty metal knobs
Toastmaster, 7H-TMLC48_NG, Charbroiler, Gas, Countertop
Toastmaster TMLC48 lava rock gas charbroiler is designed to be the most economical and flexible countertop charbroiler in the food service industry. It offers unsurpassed performance, combining a proven control system with Toastmaster quality and durability. Unit ships in Natural Gas and comes with a convertible regulator to switch from natural gas to LP gas. 48″ Wide
- TMLC48 Lava Rock Gas Charbroiler – 48″ Wide – Natural Gas
- 120000 Total BTUs
- Cast iron grates adjustable independently in 6″ sections flat or inclined
- 20000 BTUs per 6″ of width with separate controls for each section
Additional information
| BTU | 120000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual controls |
| Design | countertop |
| Features | Made in USA |
| Material | aluminized steel, stainless steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | charbroiler |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Toastmaster |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 15.5 cm |
| Item Depth | 25.75 cm |
| Item Weight | 299 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Charbroiler, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



