AccuTemp, EGF2403A3650-S2, Griddle, Electric, Countertop
  • Accu-Steam Griddle
  • includes stand with casters
  • electric
  • 36″ x 30″ griddle area
Accu-Steam Griddle,includes stand with casters,electric,36" x 30" griddle area,7 ga. 304 stainless steel cooking surface,digital thermostat and controls,4" grease trough,14 ga. stainless steel cabinet,240v/60/3-ph,14.25kW,34 amps,5 cord & NEMA 15-50P,cULus,UL EPH,ENERGY STAR,Made in USA (replaces discontinued model EGF2403A3600-S2)
Additional information
Amps 34 amps
Area 36" x 30"
Control Type digital
Features includes stand with casters, includes stand with casters||made in usa, Made in USA
Material stainless steel
Power Type electric
Product Type griddle
Safety and Compliance , ,
Temperature Control
Voltage 240V
Wattage 14.25kW