AccuTemp, EGF2403B4850-T1, Griddle, Electric, Countertop
  • Accu-Steam Griddle
  • countertop
  • electric
  • 48″ x 24″ griddle area
Accu-Steam Griddle,countertop,electric,48" x 24" griddle area,7 ga. 304 stainless steel cooking surface,digital thermostat and controls,4" grease trough,14 ga. stainless steel cabinet,4" legs,240v/60/3-ph,14.25kW,34.28 amps,5 cord & NEMA 15-50P,cULus,UL EPH,ENERGY STAR,Made in USA (replaces discontinued model EGF2403B4800-T1)
Additional information
Amps 34.28 amps
Area 48" x 24"
Control Type digital
Design
Features Made in USA
Material stainless steel
Power Type electric
Product Type griddle
Safety and Compliance , ,
Temperature Control
Voltage 240V
Wattage 14.25kW