F-24RS Dante Series Cabinet-Style Floor Gas Charbroiler with Stainless Steel Radiants, Natural Gas, 60000 Total BTUs, 15000 BTU burners (24" has 4 burners 1 grid), natural gas, steel floating rod grates (standard) or cast-iron or meat grates and stainless steel radiants, continuously lit crossover pilot tube, pressure regulator, stainless steel exterior interior and combustion chamber and double-walled fully insulated construction, 6" stainless steel work deck with 3.25" deep stainless steel slide-out grease drawer/water pan, 3/4" NPT rear gas connection, towel bar, one-year limited warranty
Bakers Pride, 4M-T2SA6RN, Charbroiler, Gas, Floor Model
Experience the power of the Bakers Pride F-RS Series Gas Charbroiler, featuring high-output burners and heavy-duty steel floating rod grates that deliver even heat and perfect searing every time. Crafted from stainless steel with insulated panels, it keeps temperatures steady while reducing heat loss. The series also offers many options to suit your needs, such as a natural woodsmoke essence box or Glo-Stone for enhanced flavor. Plus, the convenient slide-out grease drawer makes cleanup effortless, focusing on efficiency.
- F-24RS Dante Series Cabinet-Style Floor Gas Charbroiler with Stainless Steel Radiants
- Natural Gas
- 60000 Total BTUs
- 15000 BTU burners (24″ has 4 burners 1 grid)
Additional information
| Area | 21"W x 24"D |
|---|---|
| BTU | |
| Depth | 24" |
| Features | adjustable legs |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Burners | 4 burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | charbroiler |
| Safety and Compliance | CSA flame, CSA star, NSF |
| Width | 21", 24" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 887331000000 |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24 cm |
| Item Height | 34 cm |
| Item Depth | 35.5 cm |
| Item Weight | 350 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Charbroiler, Gas, Floor Model |
| Specsheet | View Specsheet |



