Zephaire-100-E Base Section (oven only) Electric Convection Oven - 208V, 1PH, Construction, Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true, Blodgett convection ovens maintain long-term durability and performance, Double porcelainized interior prevents hidden rust and extends oven life, Doors are triple-mounted in the full angle iron frame for alignment and heat retention, Cavity lights and glass doors allow product monitoring, Operation, 11 kW power, 78% energy efficiency rating, ENERGY STAR qualified, Two-speed fan motor, Multiple electrical configurations available, Standard SSI-M solid-state infinite control with separate thermostat and timer dials, Optional SSD solid-state digital control with LED display, Cook & Hold and Pulse Plus, Optional VLF ventless hood available for single and double models (must be purchased with oven), Capacity (3.25" pan spacing), (5) full-size sheet pans left to right, (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans.
Blodgett, ZEPH-100-E BASE, Convection Oven, Electric
The Blodgett Zephaire-100-E Series convection ovens include all of the signature features that make Blodgett convection ovens reliable for years. The simple to use controls make Zephaire great for low volume institutional kitchens. ZEPHAIRE-100-E BASE is a base section (oven only) intended to replace an existing ZEPHAIRE-100-E
- Zephaire-100-E Base Section (oven only) Electric Convection Oven – 208V
- 1PH
- Construction
- Fully welded extruded angle iron frame keeps oven square and true
Additional information
| Capacity | (10) 12" x 20" x 2.5" steam table pans, (5) 18" x 26" pans, (5) full-size sheet pans |
|---|---|
| Control Type | infinite controls |
| Depth | standard depth |
| Door Type | glass doors |
| Material | stainless steel |
| Number of Decks | single deck |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | energy star, ETL, NSF |
| Speeds | two speed |
| Timer Included | timer |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 38.25 cm |
| Item Height | 32 cm |
| Item Depth | 36.88 cm |
| Item Weight | 410 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |



