Pro-Max PGT14T Two-Sided Panini Grill – 14" – Grooved Aluminum Platens – 240V, 1PH, heavy-duty spring hinge for reliable performance, 3" opening accommodates large sandwiches evenly, aluminum or cast iron surfaces, grooved or smooth combinations, heavy-gauge oil and water-resistant conduit
Star, PGT14T, Panini Press
The Star Pro-Max 2.0® sandwich grills are designed to cook wraps, sandwiches, chicken breasts, hamburgers, and much more. The design is compact and portable providing flexibility. These grills can come with smooth, grooved, or combination surfaces, made of aluminum or iron. The available electronic temperature control and timer are industry leading options.
- Pro-Max PGT14T Two-Sided Panini Grill – 14″ – Grooved Aluminum Platens – 240V
- 1PH
- heavy-duty spring hinge for reliable performance
- 3″ opening accommodates large sandwiches evenly
Additional information
| Material | aluminum |
|---|---|
| Product Type | panini grill |
| Voltage | 120v |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 16.5 cm |
| Item Height | 10 cm |
| Item Depth | 23.3 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Panini Press |
| Specsheet | View Specsheet |



