Vertical Contact Bun Toaster,(1400) bun halves per hour,(2) 1/2" to 1"H adjustable openings,independent variable speed controls,thermostatically controlled metal-sheathed heating elements,axillary heater elements,insulated wires,maintenance-free drive system,temperature sensing fan control switch,includes (2) non-stick release sheets,stainless steel & aluminized construction,adjustable legs,240v/60/1-ph,3.2 kW,13.3 amps,cord,NEMA 6-20P,NSF,cULus,Made in USA (model CTB15)
Vollrath, VCT4-240, Toaster, Contact Grill
Toast up to 1400 bun slices per hour with the vertical contact toaster by Vollrath. This toaster features dual-sided aluminum platen that ensures perfectly crisp results and heavy-duty metal-sheathed heating elements with thermostatic controls for impressive precision. Two openings offer maximum loading capacity, while independent variable-speed controls provide versatility. The vertical design saves precious counter space, and the stainless steel construction is sleek, durable and easy to clean.
- Vertical Contact Bun Toaster
- (1400) bun halves per hour
- (2) 1/2″ to 1″H adjustable openings
- independent variable speed controls
Additional information
| Amps | 13.3 amps |
|---|---|
| Features | adjustable legs, insulated, Made in USA, non-stick |
| Height | 1" |
| Material | stainless steel |
| Product Type | grill toaster |
| Safety and Compliance | cULus, NSF, NSF cULus |
| Speeds | variable speed |
| Temperature Control | thermostatic |
| Voltage | 240V |
| Wattage | 3.2 kW |
| Vendor Name | Vollrath |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 671080720555 |
| Shipping Origin | 530820611 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Toaster, Contact Grill |
| Specsheet | View Specsheet |



