AccuTemp, EGF4803A2450-S2, Griddle, Electric, Countertop
Master the Culinary Craft with the AccuTemp EGF4803A2450-S2 Electric Countertop Griddle. Designed for commercial restaurant use, this griddle is a game-changer in the kitchen. The 24″ x 30″ griddle area provides ample space for cooking multiple dishes simultaneously, while the 7 ga. 304 stainless steel cooking surface ensures even heat distribution and easy cleaning. The digital thermostat and controls allow for precise temperature adjustments, guaranteeing perfect results every time. With a 4″ grease trough and a 14 ga. stainless steel cabinet, this griddle is built to withstand the demands of a busy kitchen. Energy-efficient and UL EPH certified, it not only saves on operating costs but also meets the highest safety standards. Upgrade your restaurant’s cooking capabilities with the AccuTemp EGF4803A2450-S2 Electric Countertop Griddle.
- Accu-Steam Griddle
- includes stand with casters
- electric
- 24″ x 30″ griddle area
Additional information
| Amps | 16 Amps |
|---|---|
| Area | 24" x 30" |
| Control Type | digital |
| Features | includes stand with casters, includes stand with casters||made in usa, Made in USA |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | cULus, energy star, UL |
| Temperature Control | digital thermostat |
| Voltage | 480v |
| Wattage | 13kW |
| Vendor Name | AccuTemp |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 468253123 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Weight | 200 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Electric, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |



